Od 28 kwietnia 2023 r. weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej. Zasady sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków zostały określone w ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków.
Definicja
Świadectwo charakterystyki energetycznej (certyfikat lub paszport energetyczny) to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia.
Ważne! Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane kiedy wykorzystujemy istniejącą nieruchomość na własny użytek, tj. nie zamierzamy sprzedawać lub wynajmować.
Kiedy wymagane jest świadectwo charakterystyki energetycznej?
Sporządzenia świadectw pojawia się przede wszystkim w związku z:
- ze zbyciem nieruchomość na podstawie umowy sprzedaży;
- wynajmem nieruchomości
Świadectwo należy przekazać nabywcy lub najemcy w momencie sporządzenia ww. umowy. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować karą. Fakt przekazania świadectwa zostanie odnotowany w akcie notarialnym (w przypadku sprzedaży).
Powyższe obowiązki nie dotyczą budynku:
- podlegającego ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
- używanego jako miejsce kultu i do działalności religijnej;
- przemysłowego oraz gospodarczego niewyposażonych w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego;
- mieszkalnego, przeznaczonego do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
- wolnostojącego o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2;
Kto wystawia świadectwo?
Świadectwo charakterystyki energetycznej może wykonać osoba wpisana do wykazu osób uprawnionych w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Wykaz uprawnionych osób znajdziemy na stronie ministerstwa rozwoju i technologii – rejestrcheb.mrit.gov.pl
Forma przekazania świadectwa
- papierowej – opatrzone numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz podpisem osobistym osoby uprawnionej
lub
- elektronicznej – opatrzone numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby uprawnionej.
Termin ważności świadectwa charakterystyki energetycznej
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia. Natomiast świadectwo traci ważność przed upływem terminu, jeżeli w wyniku przeprowadzonych robót budowlano-instalacyjnych uległa zmianie charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku.
Dane ze świadectwa także w ogłoszeniu
Informacje zawarte w świadectwie muszą pojawić się na etapie opublikowania ogłoszenia w internecie. Od 28 kwietnia 2023 r. w ogłoszeniu należy podawac:
- wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, energię końcową, nieodnawialną energię pierwotną
- udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową
- jednostkową wielkość emisji CO2
Więcej szczegółów: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/Swiadectwa-charakterystyki-energetycznej
Jeżeli chcesz otrzymać e-book w tym temacie, przygotowany przez kancelarię notarialną, z którą współpracujemy, skontaktuj się z nami, a wyślemy go niezwłocznie.