„Pałacyk+”, „Królowa Nowego Ładu” +” to tylko dwie z przykładowych nazw jakie w ciągu ostatnich dni obiegły polskie media. Choć brzmi jak fake news, to jest to rzeczywista korzyść i ulga podatkowa, która pojawiła się w obowiązującym od początku 2022 roku Polskim Nowym Ładzie.
Czym zatem dokładnie jest ulga na zabytek i kto z niej może skorzystać?
Polski Ład to ponad 700 stron nowych rozwiązań i różnego rodzaju procedur podatkowych. Z uwagi na to, że sprzedaż nieruchomości zabytkowych, to temat szczególnie mi bliski, postanowiłam bardziej szczegółowo przeanalizować regulacje dotyczące ulg na zakup jak i remont tego typu obiektów.
Na czym polega ulga na zabytek?
Ulga, jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania:
- 50 proc. kwoty poniesionych wydatków na wpłaty na fundusz remontowy oraz na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane, dotyczące zabytku (wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków),
- wydatku na nabycie zabytku wpisanego do rejestru zabytków, nie więcej niż kwota odpowiadająca iloczynowi 500 zł i liczby metrów kwadratowych powierzchni użytkowej tego zabytku. Limit odliczenia na wszystkie inwestycje podatnika z tego tytułu nie może przekroczyć 500 tys. zł.
Dla kogo jest ta ulga na zabytek?
Dla wszystkich i dla każdego. Zarówno dla osób pracujących na podstawie umowy o pracę, zlecenie czy dzieło. Dla emeryta, przedsiębiorcy i członków zarządu. Dla wszystkich osób, które są lub staną się właścicielami nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków. Ulga jest skierowana do podatników PIT, którzy płacą podatek według skali podatkowej, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że członkowie wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, którzy są współwłaścicielami zabytku oraz indywidualni właściciele, mogą skorzystać z ulgi na zabytki. W przypadku pierwszej grupy do ulgi będzie uprawniać wpłata należności na fundusz remontowy. Właściciele indywidualni będą mogli natomiast z niej skorzystać pod warunkiem otrzymania faktury dokumentującej wydatki związane z zabytkiem na: prace konserwatorskie, prace restauratorskie, roboty budowlane.
Jakie warunki trzeba spełnić?
W przypadku wydatków na wpłaty na fundusz remontowy podatnik musi:
• być właścicielem lub współwłaścicielem zabytku nieruchomego w momencie ponoszenia wydatku (wpłaty),
• posiadać dowód wpłaty lub zaświadczenie wydane przez wspólnotę mieszkaniową bądź spółdzielnię mieszkaniową o wysokości dokonanych w roku podatkowym wpłat.
W przypadku wydatków na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane podatnik musi:
• być właścicielem lub współwłaścicielem zabytku nieruchomego w momencie ponoszenia wydatku,
• posiadać sporządzone na piśmie pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie tych prac – w przypadku zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków,
• posiadać sporządzone na piśmie zalecenia konserwatorskie – w przypadku zabytku nieruchomego znajdującego się w wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków,
• mieć wystawioną przez podatnika podatku VAT niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.
Czas zatem na zakupy obiektów zabytkowych
Kupując zabytek (nieruchomość wpisaną do rejestru zabytków), można od podstawy opodatkowania odliczyć do 500 tysięcy złotych rocznie. Cała kwota zakupu może być rozliczana w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez sześć lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym dokonano odliczenia. To oznacza, że nieodliczona w danym roku kwota przechodzi na następne lata.
Zwracam jednak uwagę na fakt, iż banki nie są zbyt skłonne udzielać kredytów hipotecznych na zakup tego typu nieruchomości. W sytuacjach wyjątkowych, możliwe jest udzielenie kredytu na 50% wartości nieruchomości, z dodatkowym zabezpieczeniem na innej nieruchomości. Odsyłam jednak do szczegółowej analizy już z dedykowanym doradcą kredytowym (służę takimi rekomendacjami). Najlepszym rozwiązaniem (o ile nie jedynym), by skorzystać z omawianej ulgi na zabytek, jest jego zakup w pełni ze środków własnych.
Szczegółowe informacje o tej uldze na zabytek znajdziemy też na głównej stronie Ministerstwa Finansów jak i w broszurze informacyjnej.
Program ten ma, wg informacji podanych w mediach publicznych, służyć ochronie dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Miejmy zatem nadzieję, że nie zostanie on zmieniony czy zniesiony. Wszystkich chcących skorzystać z nie lada okazji, jaką jest podatkowa ulga na zabytek (jej zakup i/lub remont) zapraszam do kontaktu i zakupu nieruchomości zabytkowych, które mam w swojej ofercie.